Ovogodišnja Nobelova nagrada za mir ide organizaciji Nihon Hidankyo koja se bori protivi nuklearnog oružja. Organizaciju su osnovali prežiiveli iz napada atomskim bombama na Hirošimu i Nagasaki 1945.godine.
Predsednik Nihon Hidankyo Toshiyuki Mimaki
Organizacija je takođe poznata pod imenom Hibakusha, a njen kredo je: "Ovo oružje se više nikada ne sme upotrebiti." Organizacija je nagrađena za svoje napore da "učini svet slobodnim od nuklearnog oružja". Jørgen Watne Frydnes, predsednik norveškog Nobelovog odbora, naglasio je u petak u Oslu prilikom proglašenja pobednika, da posebno u vreme kada se tabu o korištenju nuklearnog oružja dovodi u pitanje, aktivistička grupa je nagrađena.
"Nuklearno oružje treba u potpunosti zabraniti", rekao je šef Nihon Hidankyo, Toshiyuki Mimaki u prvoj reakciji u petak. Nobelova nagrada za mir snažno pokazuje svetu da se zabrana nuklearnog oružja može postići na ovaj način. Zapravo, u tom smislu već postoji odgovarajući ugovor. Ugovor o zabrani nuklearnog oružja (TPNW), a potpisalo ga je gotovo 100 država, na snazi je već tri godine, ali trenutno ima samo simboličan učinak jer mu se još nije pridružila nijedna nuklearna sila. Trenutno besne dva rata u kojima su kao zaraćene strane uključene nuklearne sile (Rusija i Izrael).
Prošle godine prestižnu nagradu dobila je zatvorena aktivistkinja za ženska prava Narges Mohammadi iz Irana. Ove godine nominovano je ukupno 286 kandidata, među kojima 197 osoba i 89 organizacija. U poređenju s prethodnim godinama, polje kandidata znatno je smanjeno. Nobelove institucije već 50 godina tradicionalno ne otkrivaju ko je među nomininovanim.
Nobelove nagrade zaveštanje je izumitelja i donatora dinamita Alfreda Nobela (1833.-1896.). Na godišnjicu njegove smrti 10. decembra sve će biti svečano uručene, a Nagrada za mir biće jedina u Oslu umesto u Stockholmu. Ove godine nagrade su ponovno povezane s nagradnim fondom od jedanaest miliona švedskih kruna (skoro 970.000 evra) po kategoriji.