I u levom taboru i u stranci francuskog predsednika Emmanuela Macrona vlada panika nakon rezultata vanrednih izbora. Desničarski Rassemblement National (RN) Marine Le Pen izaašao je kao najjača snaga u prvom krugu parlamentarnih izbora. Kako je objavljeno, Makronov centristički vladajući tabor zauzeo je daleko treće mesto sa 20 posto i sa te pozicije, prema analizama, pokušaće da sprečiti da RN dobije apsolutnu većinu - čak i ako to znači povlačenje vlastitih, manje perspektivnih kandidata iz izbornih jedinica.
Ozbiljan i neosporan poraz" za Makrona
S obzirom na izbornu pobedu desničarskih populista, Macron je odmah pozvao na "široko, demokratsko i republikansko savezništvo". Premijer Gabriel Attal, prijatelj Makronove stranke, već je najavio povlačenje oko 60 kandidata. Moto je sada: „Nijedan glas ne može ići u Nacionalnu skupštinu jer: „Ekstremna desnica je na pragu moći“.
Leva populistička stranka Jean-Luc Mélenchona La France Insoumise (LFI) takođe je spremna preduzeti takvu meru. U izbornim jedinicama u kojima je RN bio prvi, a LFI treći, neće se kandidovati u drugom krugu izbora sledeće nedelje. "Nećemo omogućiti RN da pobedi bilo gde", naglasio je lider stranke Mélenchon u nedelju uveče. Istovremeno, 72-godišnjak je opisao ishod prvog kruga kao "ozbiljan i neosporan poraz" za Makrona.
Ostaje da se vidi da li se i dalje može izgraditi bedem protiv Le Penove stranke i njenih saveznika. Tokom predizborne kampanje, Macron je upozoravao i na ekstremnu desnicu i na ekstremnu levicu - uključujući i Mélenchonovu stranku. Sada zavisi od pomoći socijalista kako bi njegove liberalne snage i dalje imale većinu u vladi.
Lider stranke RN Jordan Bardella već sebe vidi kao budućeg “premijera svih Francuza” ako njegova stranka dobije apsolutnu većinu u drugom krugu. Najavio je da će biti "lojalan ustavu, ali nepopustljiv". Drugi krug će biti "jedan od najvažnijih izbornih krugova u istoriji" Pete republike, koja je osnovana 1958. godine, rekao je 28-godišnjak.