Planeta

TUŽBA PROTIV BIONTECHA

Nemačka biotehnološka kompanija Biontech suočava se sa prvom građanskom tužbom. U ponedeljak će u Hamburgu biti pokrenuta parnica zbog, kako je navedeno, štete koju je prouzrokovala vakcina protiv korone. Žena čije ime nije navedeno traži odštetu za bol i patnju od najmanje 150.000 evra zbog sumnje da joj je vakcina prouzrokovala zdravstvena oštećenja, objavio je Regionalni sud u Hamburgu, a prenose nemački mediji.

Oštećena kaže da od cepljenja protiv Covida 19 pati od bolova u gornjem delu tela, oticanja ekstremiteta, iscrpljenosti, umora i poremećaja spavanja. Biontech odbacuje optužbe. "Pažljivo smo ispitali zdravstvene smetnje koje je opisala tužena strana na temelju svih dostavljenih informacija i došli do zaključka da je tužba neutemeljena", rekli su iz kompanijje sa sedištem u Mainzu.

U nadolazećim nedeljama i mesecima postoji potencijalno stotine takvih tužbi protiv raznih proizvođača cepiva u Nemačkoj. Osim Biontecha, među optuženima su i proizvođači poput Moderne. Do sada je podneto sudu 250 tužbi, rekao je Tobias Ulbrich iz advokatskog društva Rogert & Ulbrich. Prema dostupnim podacima do sada ima 88 prepoznatih slučajeva oštećenja od korona cepljenja.

U Nemačkoj su proizvođači lekova ili vakcina zakonski odgovorni za nuspojave ako je naučno dokazano da dotični proizvodi uzrokuju nesrazmernu štetu u odnosu na njihovu korist. Upravo to treba izneti na sudu, rekao je Ulbrich.

Naime, želi se osporiti procena nemačkih vlasti i Evropske unije da Biontech vakcine imaju pozitivan profil rizika i koristi. U tu svrhu potrebno je prezentovati stručna mišljenja koja dovode u sumnju spasonosni učinak i pozitivnu ocenu sigurnosti kampanje cepljenja.

Iz Biontecha su objasnili da slučajevi koje je kompanija do sada ispitala uključuju oštećenja zdravlja, što su ili poznate kao moguće nuspojave navedene u informacijama o proizvodu i uputstvima za upotrebu - prvenstveno privremene reakcije na cepljenje poput glavobolje ili groznice. Ili bi se moglo raditi o zdravstvenim oštećenjima za koja do danas nije utvrđena povezanost sa cepivom prema trenutnom razvoju nauke i u razmeni sa nadležnim telima.

Čak i ako Biontech izgubi na sudu, kompanija bi verovatno mogla izbeći plaćanje odštete. Prema upućenima, proizvođači cepiva su se na početku pandemije dogovorili sa EU da će finansijsku naknadu za moguće nuspojave platiti države EU, a ne oni.

Nakon vakcinacije postoji vrlo redak rizik od upale srčanog mišića (miokarditis) i perikarditisa (perikarditis), naročito kod mladih muškaraca, utvrdila je Evropska agencija za lekove (EMA). EMA je potvrdila dobrobiti svih cepiva protiv korone koje je odobrila, uključujući i preparat Biontech-Pfizer. Procenjuje se da je u prvoj godini pandemije cepivom protiv korone spašeno oko 20 miliona života širom sveta, ističu iz EMA.

Follow Us

Subscribe Our Newsletter

Amazing Deals, Updates & Freebies In Your Inbox

Najčitanije

Search